SCAS - Inter County team Champs - 14th September 2008

 

 

                                                            RESULTS

 

LADY PARAMOUNT :                           MRS DAWN GORE

 

JUDGES :                                            Mr A WOODGER, MR A  IKEL, MR A ABBOTT

 

What a tournament !!, perfect shooting conditions, 1 National Record claim, 20 Rose Claims, 13 scores over 1200, what  more could one ask for.   Our hosts, Andover A.C., once again pulled out all the stops for our event, graciously led by our Lady Paramount Dawn Gore, the Club Secretary, who incidentally, was shooting as part of the Hampshire team.  Nine teams were entered for the Recurve section and eight for the Compound.

 

Our Lady Paramount presented awards to the following Counties and Individuals :

 

The “ Middlesex ”  Trophy                            ESSEX                           4493

1st Recurve Team

 

The “ Quick ”  Trophy                                  BERKSHIRE                    4361

2nd Recurve Team

 

The “ Bruce Freshwater ”  Salver                  OXFORD                          4236

3rd Recurve Team

 

The “ Philip van Buren ” Trophy                    HAMPSHIRE                    4979

1st Compound Team

 

2nd Compound Team                                   KENT                              4856

 

3rd Compound Team                                   HERTFORDSHIRE           4829

 

 

The “ Inger Frith ” Trophy             Mrs Wendy Stevens (Essex)           1189

Highest Scoring Lady Recurve

 

The “ Inger Frith ”  Trophy           Mr Jonathan Manning (Berks)              1140

Highest Scoring Gentleman Recurve

 

The “ Surrey ”  Trophy                              Mr Mark Franklin  (Hants)               1264

Highest  Scoring  Lady or Gentleman Compound

 

 

Unfortunately, two trophies were not returned and we apologise to Mr Manning,

and Mr Franklin, but  efforts are being made to retrieve the awards.

 

Thankyou all for coming – date for next year      13th SEPTEMBER,2009

 

TOURNAMENT ORGANISER    

Mr G Sibley

 

The under-mentioned Individuals claimed the following awards

 

 

NATIONAL RECORD     Miss Lucy O’Sullivan   (Hants)  1262   Compound Hereford

 

ROSE AWARDS

 

1000                                         1100                                              1200

Mr Robert Shirly                         Mr Max Lembke                             Miss Kay Outram

Mrs Diane Billenness                 Mrs Yvonne Wade                           Mr Graham Potts

 Mrs David Longworth                 Mrs Andrea Beddard                       Mr Chris Hora   

Miss Caroline Owen                        Mr Simon Musgrove

Mr Gary Ward                                Mr Brian Murrell

                                                 Mr Martin Skinner                           Mr Mark Franklin

                                                 Mrs Gillian Wood

                                                 Mr Jonathan Manning

                                                 Miss Louise Colville

                                                 Mrs Lynn Wilson      

                                                 Mrs Liz Brown

 

 

The following competitors were                                                 The following competitor

entered but  DNS                                                                        retired

 

Mr James Keogh                                                                        Mr Adam Darbyshire

Mr Neil Bridgewater

Mrs Barbara Anscombe

Mr Matthew Gardner

Mr Richard Parker

Mr George Fenton

Miss Mary Perrott

 

For a full set of individual results visit http://www.btinternet.com/~wac.archery/surrey-section/senic-results.doc